§ 5. Відкладення розгляду і зупинення кримінальної справи. - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина
 
§ 5. Відкладення розгляду і зупинення кримінальної справи. Направлення справи на додаткове розслідування. Закриття кримінальної справи

Розгляд справи в суді провадиться тільки щодо обвинувачених і лише за тим обвинуваченням, за яким їх віддано до суду. Однак у судовій практиці не рідкими є випадки, коли через виникнення перешкод кримінальну справу розглядати неможливо. Тому до загальних положень судового розгляду належить порядок прийняття таких процесуальних рішень, як відкладення і зупинення розгляду справи, її закриття, направлення справи на додаткове розслідування.

Відкласти розгляд справи суд може, коли розгляду перешкоджає: а) неявка кого-небудь з викликаних осіб; б) необхідність витребувати нові докази. При цьому суд вживає необхідних заходів для виклику осіб, що не з'явилися, або для витребування нових доказів.

Прийнявши рішення про відкладення розгляду справи, суд зобов'язаний до закриття судового засідання вислухати всі клопотання учасників судового розгляду і розв'язати їх (ч. 3 ст. 280).

Суд, відкладаючи судовий розгляд, може допитати свідків, експерта або спеціаліста, потерпілого, цивільного відповідача або їх представників, які з'явилися. Якщо після відкладення розгляду справи вона розглядається в тому ж складі суду, повторний виклик зазначених осіб у судове засідання провадиться лише в необхідних випадках (ст. 2921 КПК).

Такий порядок зберігає час судового розгляду, дозволяє уникнути повторних його відкладень і не спричиняє шкоди всебічності, повноті і обґрунтованості дослідження обставин справи.

Якщо підсудний ухилився від суду або якщо він захворів на психічну або іншу тяжку хворобу, яка виключає розгляд справи, суд зупиняє провадження в справі щодо цього підсудного.

Зупинення провадження у справі допускається лише в разі, якщо факт ухилення підсудного від суду достовірно встановлений матеріалами, що є у справі. В цьому випадку суд своєю постановою (ухвалою) зупиняє провадження у справі і оголошує розшук підсудного. Щодо інших підсудних слухання справи може бути продовжено.

Зупинити провадження у справі в зв'язку з психічною або іншою тяжкою тривалою хворобою підсудного, яка виключає розгляд справи, суд може лише за наявності у справі відповідних медичних документів або висновку експертизи.

Відкладення розгляду справи від її зупинення відрізняється тим, що розгляд відкладається на визначений час. Суд вказує конкретну дату продовження судового розгляду. При зупиненні провадження у справі встановити час її відновлення неможливо, оскільки це пов'язано з видужанням підсудного або виявленням місця його перебування.

Відповідно до ст. 282 КПК за наявності підстав, передбачених пп. 5–11 ст. 6 і статтями 71, 72, 8, 9, 10 КПК суд, вислухавши думку учасників судового розгляду і висновок прокурора, своєю мотивованою ухвалою, а суддя постановою закриває кримінальну справу.

З мотивів неповноти або неправильності досудового слідства суд за своєю ініціативою чи за клопотанням учасників судового розгляду може своєю мотивованою ухвалою направити справу на додаткове розслідування. Повернення справи на додаткове розслідування правомірне у разі істотних порушень кримінально-процесуального закону, перелічених у ст. 370 КПК, а також з підстав, перелічених у п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 25 березня 1988 року № 3 "Про застосування судами України кримінально-процесуального законодавства, що регулює повернення справ на додаткове розслідування”1.

Неповнотою, яка не підлягає усуненню у судовому розгляді, може бути визнана неповнота, для усунення якої необхідні слідчі або інші процесуальні дії, спрямовані на збирання нових доказів (проведення обшуку, виїмки, ревізії, розшуку інших свідків, виявлення документів, речових доказів та ін.), або проведення дій у такому обсязі, виконання яких неможливе з урахуванням специфіки процесуальної форми судового розгляду.

Слід підкреслити недопустимість направлення справи на додаткове розслідування у випадках, коли відсутні докази, які підтверджують пред'явлене обвинувачення, і вичерпані всі можливості одержання додаткових доказів. За таких обставин суд зобов'язаний прийняти остаточне рішення і постановити відповідно до ч. 4 ст. 327 КПК виправдувальний вирок.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов